Početna strana > Hronika > Izrael deportuje humanitarce sa broda "Rejčel kori"
Hronika

Izrael deportuje humanitarce sa broda "Rejčel kori"

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 06. jun 2010.

Svih jedanaest putnika i osam članova posade broda "Rejčel Kori", koji je prevozio humanitarnu pomoć za Gazu, biće deportovani danas, saopštile izraelske vlasti.

Izraelske vlasti su saopštile da je svih 19 putnika i članova posade irskog broda "Rejčel Kori", koji je pokušao da probije blokadu pojasa Gaze, potpisalo dokumente za deportaciju i da će u toku dana biti proterani iz Izraela.

Jedanaest putnika iz Irske i Malezije i osam članova posade broda "Rejčel Kori" sada je u izraelskom pritvoru. Među njima je dobitnica Nobelove nagrade iz Severne Irske Mavraid Megvir.

Brod je u subotu presrela izraelska mornarica i usmerila u izraelsku luku Ašdod, na jugu zemlje, blizu pojasa Gaze. Bio je to još jedan pokušaj da se okonča blokada palestinske teritorije na kojoj živi 1,5 miliona stanovnika.

Prethodni pokušaj u ponedeljak, kada je konvoj od šest brodova sa 10.000 tona pomoći plovio ka Gazi, završio se krvoprolićem. U sukobu sa izraelskim komandosima poginulo je devet propalestinskih aktivista, turskih državljana.

Tovar broda se još kontroliše, a Izrael je najavio da će sva dozvoljena roba biti kopnenim putem prebačena u Gazu.

Izrael je čitavu proteklu nedelju bio oštro kritikovan zbog upada na konvoj brodova i zbog blokade pojasa Gaze, pojačane još pre tri godine. Očekuje se da će nova britanska vlada danas odobriti pomoć od 19 miliona funti za pomoć koje će biti data za operacije UN u Gazi.

U pojasu Gaze pomoć je preko potrebna, a posebno građevinski materijal, čiju isporuku Izrael ne dozvoljava da ga Hamas, koji vlada tim područjem, ne upotrebi u vojne svrhe. Blokada ne znači da hrane nema, ali je isuviše skupa za mnoge da bi je priuštili.

Izrael smatra da je blokada neophodna kako se ekstremisti Hamasa ne bi naoružavali. Pritisak da se ukine sve je veći i u narednim mescima još najmanje tri broda će pokušati da probiju blokadu.

Sada se postavlja pitanje da li će Izrael prihvati istragu incidenta koji se dogodio na najvećem brodu na konvoju Mavi Marmara pod turskom zastavom.

Generalni sekretar UN Ban Kimun predložio je Izraelu da se osnuje unutrašnja komisija za istragu na čijem čelu će biti stranac, bivši premijer Novog Zelanda DŽefri Palmer, ekspert za pomorsko pravo, piše izraelska štampa.

U komisiji bi bili i predstavnici SAD, Turske i Izraela. Zvaničnici izraelskog Ministarstva spoljnih poslova su nagovestili da bi to moglo biti prihvaćeno.

Izrael se protivi međunarodnoj istrazi na koju je poziva Savet za ljudska prava UN. Ban Kimun je u telefonskom pozivu izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu predložio rešenje i mada nije precizirao mandat komisije, sigurno je da će ona razmotriti da li je preuzimanjem kontrole nad turskim brodom Izrael kršenje međunarodnog pravo.

(RTS)